top of page

Visual artist and performer, teacher
Persian,& Central Asian Dancer

Tereza Šírín Štojdlová

Tanečnice, choreografka, vizuální umělkyně, výtvarnice, učitelka umění, návrhářka kostýmů a milovnice Perské kultury
Acting & Drama Classes
ff4bfc_bfd10a466b804a97bfc259921d9794d2.
Singing & Dance
Perský tanec 2020 - 2021

Minulý rok jsem se od března 2020 přidala do tanečního projektu výuky Perského tance a tanců ze Střední Asie, kde pod vedením mnoha mezinárodně uznávaných učitelů jsem prohlubovala své dovednosti až do července, v rámci projektu jsem absolvovala kolem 50 lekcí s předními umělci v Perském tanci, Afghánském, Azerbajdžánský, Kazašský, Ujgurský, Uzbecký, Tádžický /Tara Pandeya, Miriam Peretz, Shahrazad Khorsandi, Helia Bandeh, Natalia Nayun, Dilorom Madraximova, Rosahana Nofret, Melieka Fathi/. Vyhrála jsem soutež v nácviku choreografie, jejíž výherce měl soukromé lekce online s hlavní choreografkou Ballet Afsaneh s Natálií Nayun.

V létě jsem začala spolupracovat s Modal Music of Prague a Mohammadem Ebrahimianem příležitostně.

Na podzim jsem si pořídila perský rámový buben a tonbak, na který se teď soukromě učím....

a stále zůstává mnoho práce přede mnou :)....

Aktuálně s můžeme potkat opět na Čajomírfestu,

v restauraci Aubergine nebo na festivalu Turkických kultur v Praze

džidžitsu wa šósecu jori ki nari

"Skutečnost předčí každý román" - japonské přísloví

20729571_10212458467875666_2465254909597711230_n.jpg

Když jsem se v osmnácti letech dostala k orientálnímu tanci náhodou při návštěvě kurzu při focení kamarádky do reportáže, netušila jsem, kam mne cesta povede.

Zkusila jsem opatrně začátky u Michala Macha a Kateřina Krejčová mne okouzlila svým tancem na orientálních akcích.

Po přestěhování do Litomyšle jsem od roku 2003 jsem se začala intenzivně věnovat stylu Tribal Fusion Bellydance a skupinovému Tribalu u Lidky v kurzech a u Bri Hurley. Po přesunu do Prahy, jsem pak byla požádána Alicí Janstovou v roce 2006 vést kurzy tehdy ještě nepříliš rozšířeného stylu tance. Jelikož mi vše zařídila, nebylo v čem váhat a dodnes jsem jí tak vdečná za to.  A tak začala má učitelská cesta.

Kromě Tribalu jsem se dostala k Perskému tanci i Tribalu u vynikající Reny Milgrom, která sbírala zkušenosti přímo u Caroleny Nericcio v USA. V projektech Reny Milgrom se Sasharem Zarifem (Mevlana 2006, Strom přání 2007, Křehké vztahy 2010), který přivedl část tanečnic k lásce k perskému tanci a dalším ze Střední Asie. Ve skupině Reny zvané Erfané jsem získala další zkušenosti. Pak jsem se stala v roce 2010 tanečnicí skupiny středoasijské hudby Jagalmay (Respect Music festival, Refufest, Nový čínský rok s Fenjun Song), kde přibyla vystoupení s afghánským zpěvákem a hudebníkem Asadem Saifi.

Po dlouhodobé praxi výuky Tribalu, který je fyzicky náročný, především pak na izolace jednotlivých svalů, kontrakce a využívá techniky Popping a Locking ze Street Dance, jsem vedla i vlastní skupinu Huchi Kuchi 2010 - 2014.

Perský tanec 2013 - 2020

K výuce Tribalu jsem si pak přidala i výuku Perského tance od roku 2013 v pravidelných kurzech v centu Prahy.

V roce 2016 jsem založila ze studentek kurzů, které měly dál zájem  o vystupování skupinu Šírín Dance, která vystupuje na festivalech, orientálních akcích, při různých příležitostech spojených s perskou íránskou kulturou a kulturou zemí ze Střední Asie.

Kromě choreografií, pak učím i jak choreografii vytvářet, jak pracovat s tanečními kvalitami, výrazem, kostýmování, makeup a další s tím spojené dovednosti. Skupinu jste mohli potkat na akcích jako je Čajomírfest na Vyšehradě, cestovatelské festivaly Kolem světa, Obzory, Čajový festival v Kadani, Lets Dance festival, Orient Connection, Folklórní festival Přerov, FF UK Íránistika, nebo při vystoupení v jediné Perské restauraci Aubergine v ČR, kde také pravidelně stále vystupuji při oslavách, svátcích perských a cestovatelských přednáškách.

V roce 2017 jsem si splnila dva sny.

Jednak mne kontaktovala tanečnice Hannah Romanowsky, se kterou jsem uspořádala v Praze smeinář Perského tance, také jsem se vydala do Berlína na workshopy Miriam Peretz další výborné tanečnice z Ballet Afsaneh.

 

Druhým splněným snem bylo, že jsem se vypravila do Íránu s devítíčlennou expedicí Vladimíra Váchala, kde jsme procestovaly přes 4500 km po Středním a Jižním Íránu a navštívili Perský záliv. Viděli jsme přední perské kulturní architektonické i kulturní památky. Procestovali jsme města Teherán, Kerman, Kashan, Yazd, Esfahán, Šíráz, Bandar Abbás, Hormuz ostrov, navštívili jsme perskou posilovnu zurkhane, čajovny, pouště, zoroastriánský chrám a mnoho dalšího.

V roce 2018 jsem se začala učit Perštinu - Fársí a pokračuji v tom dodnes.

V roce 2019 jsme od ledna začala pravidelně studovat a praktikovat shin shin toitsu do - ki aikido pod vedením Michala Hájka a jezdím na stáže do Německa a Rakouska

portrait_edited.jpg

رقص ایرانی

گروه رقص شیرین

Perský tanec

bottom of page